Ako byť vitálny? Učíme sa celý život

Chystáte sa na dovolenku ?

S ľahkosťou a radosťou v ústrety slnečným lúčom

Máte pocit, že každý rok zvádzate boj s nákupom opaľovacích prostriedkov? Nenašli ste ešte ten pravý? Sklamala Vás reklama,  ktorá Vám sľubovala čokoládovú pokožku?

Dnes o opaľovaní, ktoré nám chutí už 10 rokov. O krémoch, ktoré našu pokožku nielen spoľahlivo ochránia, ale dodajú jej aj potrebné množstvo výživných látok a spoľahlivo ju hydratujú.

V dnešnej dobe máme toľko informácií a zaručených právd o všetkom, čo v živote robíme, že to niekedy vyzerá, akoby sme mali život predurčený a keď sa budeme riadiť týmito „zaručenými“ radami a faktami, nič sa nám nemôže stať.

Skúsme sa spolu zamyslieť nad tým, ako trávime čas na slnku, ako sa chránime? Aký krém je pre nás najvhodnejší? Ako si ho vybrať? S kým sa poradiť? Pred kým, alebo čím sa vlastne chránime?

SLNKO

dáva život, ale dokáže aj zabíjať. Slnko je hviezda – jedna z miliárd, ale je najbližšie k našej planéte. Vedeli ste, že je 333 x ťažšie ako Zem? Svetlo zo slnka letí na Zem 8 minút a 20 sekúnd. Takmer všetka energia Slnka je vyžarovaná vo forme elektromagnetického žiarenia, ktoré je nevyhnutné pre všetky formy života na Zemi.

SLNKO – to je ŽIVOT. Je dokázané, že už 20 minút denne na slnku postačí telu na tvorbu vitamínu D pre našu dennú spotrebu .Ale každé spálenie so sebou prináša veľké riziko poškodenia kože. Bunková DNA si  pamätá všetky Vaše prehrešky a skôr, či neskôr Vám to spočíta. Najmä UVB  slnečné žiarenie môže kožu veľmi vážne poškodiť. Vedeli  ste, že práve toto žiarenie je zodpovedné za  až 80% z celkového počtu prípadov rakoviny kože? Vedeli ste, že každý deň zomrie jeden človek na rakovinu kože?

Vedeli ste, že rakovina kože je na Slovensku druhou najčastejšou formou rakoviny?

 

A teraz POZOR! Málokto z nás tuší, že pokiaľ dôjde k spáleniu pokožky v detstve, (aj niekoľkokrát po sebe), môže sa to prejaviť až o niekoľko rokov neskôr práve vznikom melanomu.

Takže rodičia, dávajte veľký pozor na svoje ratolesti a nedopustite, aby chodili po slnku bez ochrany.opálené dieťa

Ako teda prežiť nielen dovolenku, ale aj všetky ostatné letné dni bez zbytočného stresu? Chystáte na dovolenku a neviete sa rozhodnúť aký opaľovací krém používať? Trápi Vás slnečná alergia?  Chcete mať konečne krémy, ktoré Vašu pokožku nielen ochránia ale aj dokonale hydratujú? A ako často sa mám natierať? Musím sa natierať aj v tieni? SAMOZREJME! Až 85 % intenzity slnečných lúčov sa odráža od vody, budov, alebo piesku.

A ako je to s výškou ochranného faktoru? Čo vlastne to číslo znamená?  Čím vyšší faktor používate, o to viac si predĺžite bezpečný pobyt na slnku. K tomu je ešte dobre poznať fototyp svojej kože:

Byť v bezpečí na slnku nie je len o používaní ochranných prípravkov. Dôležitejšie ako množstvo krémov sú vedomosti, ako, čím a kedy sa treba chrániť.

Dávno neplatí, že kvalita dovolenky sa posudzuje podľa  miery opálenia pokožky ako za „socíku“. Vtedy sme sa z pláže nepohli a najlepší opaľovací krém – olej bol JADRAN, alebo NUBIAN s ochranným faktorom 2 . Nikto neriešil fototyp pleti, alebo  ochranný faktor.

Dnes je ale  veľmi dôležité dôkladne sa pripraviť na  letné dni celkovo, nielen na pobyt pri mori.

Viete aký ste FOTOTYP ?

FOTOTYP č. I.

  • Svetlé až ryšavé vlasy, častejšie pehy, modré oči, svetlá pokožka. Tento typ sa často spáli a opaľovanie sa mu neodporúča. Bez ochrany môže byť na slnku 5, maximálne 10 minút

FOTOTYP č. 2

  • Svetlá pleť, modré, sivé alebo zelené oči – opaľuje sa do červena. Pokožka znesie slnko bez natretia 20 minút.

FOTOTYP č. 3

  • Svetlohnedá pleť, hnedé až tmavé vlasy a hnedé oči – opaľuje sa dobre, aj keď sa opáli do červena, zhnedne. Slnko znáša bez ochrany 30 – 40 minút

FOTOTYP č. 4

  • Ak máte tmavú pokožku a tmavé vlasy, môžete si užívať zdravé opálenie, nikdy sa nespálite. Bez krému vydrží rovnako ako fototyp č. III.

FOTOTYP 5 a 6

  • Ľudia s veľmi tmavou kožou aj vlasmi. Opaľovanie znášajú výborne, nikdy sa nespália (arabi, Mexičania, černosi)

SPF (Sun Protection Factor) vám pomôže určiť, ako dlho môžete zostať na slnku. Koža je prírodným SPF faktorom, čiastočne si teda určuje typ kože pomocou melanínu tmavnutím pokožky.

SILA OCHRANNÝCH PRÍPRAVKOV

Európska asociácia kozmetického priemyslu vydala ustanovenie týkajúce sa značenia kategórie SPF opaľovacích prípravkov:

SPF 6 – 10  – nízka ochrana

SPF 15 – 20 – 25 stredne vysoká ochrana

SPF 30 – 50 – vysoká ochrana

SPF 50+ veľmi vysoká ochrana

Najlepšou prevenciu je, ak si opaľovací prípravok aplikujeme opäť po jeho zotretí (voda, obliekanie – vyzliekanie,  osušenie osuškou…). Znížime tak riziko poškodenia lúčmi a spálenia kože.

ČO JE TEDA PRE NAŠU POKOŽKU NAJLEPŠIE?

V čase najintenzívnejšieho pôsobenia slnečného žiarenia (od 11. do 15. hodiny) je dôležité nevystavovať sa slnečným lúčom vôbec.

 

Ale poďme od začiatku. V lete je naša koža vystavená naozaj veľkej záťaži. Teplo, silnejšie slnečné žiarenie,  dovolenka pri mori, to všetko jej dáva poriadne zabrať. Ideálne je pripravovať pokožku na leto počas celého roka  /Ako pripraviť našu pokožku na leto?/. A samozrejme v lete používať naozaj kvalitné a overené opaľovacie prostriedky.

U nás sú to už dlhodobo opaľovacie krémy s obsahom Aloe Vera. Prečo?

Vedeli ste, že slnko je ohromným producentom škodlivých voľných radikálov, poškodzujúcich bunky kože? Práve Aloe Vera gél obsiahnutá v krémoch naozaj vysokým percentom zabezpečí vysoko účinnú antioxidačnú ochranu. Všetky produkty solárnej ochrany obsahujú kombináciu vysoko kvalitných fyzikálnych a chemických filtrov v rôznych stupňoch ochrany. Poskytujú teda ochranu pred UVA aj UVB žiarením.

Práve vysoký obsah Aloe Vera gélu ( 40-60%) je čerešničkou na torte. Produkty majú kozmeticky veľmi príjemnú textúru, vynikajúco sa rozotierajú a nezanechávajú na pokožke mastný film.  A pretože každé opaľovanie, hlavne to „dovolenkové“ je pre pokožku ohromnou záťažou, nezabúdame ani a krém PO opaľovaní. Ten už neobsahuje filtre, ale svojim zložením a vysokým obsahom aloe vera gélu zabezpečí pokožke kvalitnú regeneráciu a hydratáciu.

Neoddeliteľnou súčasťou našej dovolenkovej výbavy tvorí Aloe vera Spray prvej pomoci. z Aloe Vera gélu Pokožku nielenže maximálne ochráni pred prípadným spálením, ale ju 100% hydratuje. Kombinácia Aloe Vera a ďalších 14 bylín je v tomto prípade skutočne nenahraditeľná.

Takže u nás každé leto vyhrávajú opaľovacie krémy s vysokým obsahom Aloe Vera gélu. Pokožka nezažíva žiaden stres. Je krásne opálená, vláčna, pružná plná sviežosti. To je jednoducho presne to, čo potrebuje. Zamatový luxus s nezameniteľnou vôňou a kvalitou. A úplne najúžasnejšie na tom je, že opálenie s mojim krémom mi vydrží krásne minimálne do Vianoc. No nie je to fantastické? Ešte aj pod vianočným stromčekom sa môžete preniesť na krásnu letnú pláž.

Netrápte sa už so zháňaním opaľovacích krémov. Určite vsaďte na overenú kvalitu. Nič nie je jednoduchšie, ako používať kvalitné produkty za rozumnú cenu. A o to nám predsa ide. Vaša pokožka sa bude tešiť na letnú dovolenku celú zimu rovnako ako Vy. Doprajte jej ten luxus. Vsaďte na kvalitu, hľadajte produkty s Aloe Vera gélom.

 

 

 

 

Komentáre