Ako byť vitálny? Učíme sa celý život

Dávate si Novoročné predsavzatia?

Ako je už zvykom, každý z nás si každoročne dáva (nedáva) novoročné predsavzatia. Schudnem, prestanem fajčiť, začnem zdravo jesť……. Je ich veľa….
Dodržíme? Nedodržíme? Minimálne v januári všetky posilňovne praskajú vo švíkoch. Všetci chcú byť zdraví, chudí, vitálni. Ale prečo potom ako plynú mesiace, dni, hodiny – všetko sa rozplynie…  PREČO?

Človek je tvor múdry, chápavý, inteligentný.  Chodí do práce, stará sa o rodinu, o chorých rodičov, platí účty, vychováva deti… Áno je to tak.
Mal by byť teda ešte aj ZODPOVEDNÝ. Zodpovedne platí dane, zodpovedne si plní všetky úlohy, ktoré v práci dostane. Zodpovedne sa stará napríklad aj o svoje auto. Pravidelné servisné prehliadky, výmena oleja. No ale….. Kde je ZODPOVEDNOSŤ za mňa? Za MOJE zdravie? Kto bude ZODPOVEDNÝ za mňa?

Zdravie ovplyvňujeme svojím vlastným životným štýlom dlhodobo v priemere až na 80 percent. Iba zvyšných 20 percent je daných všetkými ostatnými vplyvmi, a to najmä dedičnosťou(na ktorú sa tak radi vyhovárame) a zdravotnou starostlivosťou. TAKŽE? Čo budeme robiť, ak sa nám „zadrie motor“?

Ak sa to stane na aute, (ale nemalo by sa), zhundreme (a niekedy nielen to 🙂 ) a vymeníme, kúpime, zaplatíme. A budeme sa o svoje auto svedomitejšie starať….. A sme doma 🙁

Kde sú naše novoročné predsavzatia? SME NEZODPOVEDNÍ sami voči sebe! Je priam zarážajúce, že v dnešnej modernej dobe internetu, dostatku literatúry závratnou rýchlosťou pribúdajú civilizačné ochorenia, detskí pacienti s cukrovkou.A možno je to práve preto. Máme veľa informácií, ktoré ale ovládame len teoreticky.

NEPRÍJEMNÉ FAKTY:

  • oveľa viac ľudí dnes zomrie na nadbytok jedla, ako na jeho nedostatok
  • zlé stravovacie návyky sú dnes  najväčšou príčinou úmrtí
  • jedlo zabije až dvoch ľudí z troch každý rok
  • pred rokom 1900 srdcové ochorenia ani len neboli v lekárskej knihe chorôb a rakovina, cukrovka a osteoporóza boli veľmi výnimočné a vyskytovali sa len u bohatých ľudí
  • strava ľudí bola veľmi jednoduchá – zemiaky, cesnak, obilniny, ovocie, zelenina – mäso len zriedkavo

Toto nám v živote chýba. Striedmosť, pravidelnosť, zodpovednosť. Len vtedy, ak som JA v pohode, zdravý, vyrovnaný, človek, môžu byť spokojní všetci naokolo. A toto nevyrieši žiadna diéta, či odtučňovačka. Tu pomôže jedina zmena životného štýlu. A o tom už čoskoro….

Komentáre