Ako byť vitálny? Učíme sa celý život

Detoxikácia, očista, diéta, pôst a to ostatné.

Myslím,  že už mám dosť rokov na to, aby som mohla povedať, že mám za sebou naozaj veľké množstvo diét. Nebojím sa povedať, že neexistuje v dnešnej dobe časopis, v ktorom by nebola diéta spomenutá. A pritom je to fakt CELÉ ZLE. Kedy sa to vlastne začalo? Kto to má na svedomí? Prečo je toľko chorých a obéznych ľudí? Dnes, v tejto dobe, kedy máme informácií ako nikdy predtým. Je to fakt zarážajúce. A pritom je to naozaj celkom jednoduché.

  1.  Ak príjmeš, musíš vydať
  2. Kontroluj. čo prijímaš
  3. Maj dostatočný a kvalitný pitný režim
  4. Hýb sa

Musíme si uvedomiť, že ak chceme niečo zmeniť – schudnúť, lepšie vyzerať, dobre sa cítiť – nemôže to byť ohraničené od – do! Nemôžeme začať  diétu a napr. 90 dní ju dodržiavať a potom sa vrátime s svojmu štandardnému spôsobu života. To jednoducho nejde. A dokonca v žiadnom prípade. Je zbytočné kupovať osobné váhy, ktoré nám pomaly merajú aj dĺžku vlasov. Kedysi nič také neexistovalo. Musíte byť spokojní sami so sebou. Musíte sa sami vo svojom tele dobre cítíť. Odpovedzte si na otázku: „Vybral by som si sám seba za správcu svojho tela?“ Odpoveď?

Ak sme teda  rozhodnutí, že ideme konečne dopriať svojmu telu čo naozaj potrebuje, vyraďme zo svojho slovníka slovo DIÉTA. Raz a navždy. Musíme zmeniť celý doterajší spôsob života. Skúsme sa trochu viac zamerať na svoje telo a na jeho potreby. Uvedomme si čo jeme a nemuseli by sme, alebo čo nejeme a mali by sme. A mohli by sme začať aj napríklad jednodňovým pôstom. Veď už odpradávna boli pôstne dni (keby len jeden) a ľudia ich dodržiavali. A jedli to čo mali doma, čo si dopestovali. Príroda je múdra. Dáva ľuďom to, čo potrebujú. Bohužiaľ, dnešný moderný človek konzumuje množstvo škrobov, cukrov a mäsa. Bez rozmyslu. A začína to už u malých detí. Niektorí rodičia sami kazia svoje ratolesti (dúfam, že nevedomky). Ale nechcem tu moralizovať, ani poúčať. Sama som robila chyby, ale jedno dnes viem, keby som mala dieťa teraz, určite by som ich už nerobila.

Práve preto, že máme toľko dostupných informácií, začnime sa zaujímať o seba a o svoje zdravie. Začnime prehodnocovať svoje stravovacie návyky. Preprogramujme svoje myslenie. Rozumnou, bezpečnou a trvalou zmenou stravovacích návykov  môžete postupne vylepšiť svoj zdravotný stav.

Začnime kľudne pomaly. Pohárom vlažnej vody s citrónom nalačno. Skúsme aspoň jeden deň v týždni jesť doobeda iba ovocie, poobede zeleninu. Ak nevydržíme, dajme si na obed ľahký šalát. Obmedzme bielu múku a produkty z nej. Veľa pime. Hlavne čistú vodu, bylinkové čaje. Vynechajme zbytočne sladké nápoje – džúsy, coly, fanty a pod. A samozrejme obmedzme pivo, víno a alkohol. Ak si chceme dať sladkosť, vyberajme si. Na trhu je množstvo kvalitných produktov. Nenakupujme podľa ceny. Nakupujme podľa kvality.  Zaujímajme sa viac o to čo jeme my a naši blízki. A vzdelávajme sa. Veď ide len o naše zdravie.

Komentáre