Ako byť vitálny? Učíme sa celý život

JAR JE TU

Aj vy to cítite vo vzduchu? Krása. Voňavé dni už budú o chvíľu pravidelnosťou. Všetko sa prebúdza zo „zimného spánku“. Snežienky, konvalinky, prvosienky, podbeľ – všetko veselo vykukuje a otáča svoju hlávku k slniečku. Príroda je pripravená privítať jar a všetci jej obyvatelia sa tešia. A čo my ľudia? Je to divné ale u mnohých je to práve naopak. Čo by sme sa mali tešiť na voňavé rána, začíname jar už tradične „jarnou únavou“

Čo mi len pamäť siaha, stále som to v tomto období počúvala. „To bude tou jarnou únavou.“ „No, veď to každoročne takto je, neboj sa, to prejde“…. Hm, divné…. Človek môže byť unavený, ak vykonáva nejakú mimoriadne náročnú fyzickú činnosť, dlhodobo….. Ale potom si na to prirýchlo zvyknete 🙂 Ak sa mi momentálne niečo veľmi nechce………vyhovorím sa na jarnú únavu. Veď je to normálne. Všetci ju majú.

A čo tak začať každý deň tak, aby nás slovo únava ani nenapadlo? Je úplne jedno, koľko máme rokov. O svojej kondícii rozhodujeme sami:) ! A basta. Hneď ráno, keď sa zobudíte, povedzte si, že tento deň bude nádherný. A trvajte na tom. Nezabudnite, že ako sa ráno naprogramujete, tak sa Vám bude celý deň dariť. Samozrejme, že je to zo začiatku ťažké, ale čo nie je? Pamätáte sa, keď ste sa začali učiť chodiť? (Hm, asi nie, ale garantujem Vám – bola to fuška!) Niekoľkokrát ste spadli na zem a vy miesto toho aby ste ostali na zemi, šup hore a skúšali ste to znova :). A dnes je chôdza pre Vás úplne prirodzená súčasť života.

Už ste sa tento rok bicyklovali ? Ja áno. A tiež sa mi niekedy nechcelo. Dokázala som si také odôvodnenia povymýšľať, len aby som nemusela ísť….. A teraz??? Už máme na leto naplánovaných niekoľko krásnych výletov. My ľudia sme vyzbrojení fantastickými mierumilovnými „zbraňami“, ktoré sme úplne zabudli používať. Úsmev, milý pohľad, láskavé slovo, nezištná pomoc….. toto všetko sú veci, ktoré robia divy. Akurát sme  na ne zabudli.

Ale nič nie je  stratené. Poznáte to múdre: „Ak chceš zmeniť svet, začni u seba.“ Možno práve jar a prvé jarné dni môžu byť symbolickým začiatkom niečoho nového aj vo Vašom živote. Bez jarnej únavy, bez stresu, bez negatívnych myšlienok, ale zato s krásnym úsmevom na tvári.

Komentáre