Ako byť vitálny? Učíme sa celý život

Poznáte hubu Reishi?

Podľa starých čínskych spisov sa už pred 4000 rokmi užívala ako liek. V antickej Číne ju zaradili ako cennejšiu než žen-šen. Jej použitie bolo vyhradené len pre cisára v juhovýchodnej Ázii, Japonsku a Číne. Jej latinský názov je Ganoderma lucidum.

Takmer všetko, čo sa vtedy vedelo a popísalo o účinkoch reishi bolo súčasnými vedeckými štúdiami exaktne zmerané, dokázané a potvrdené. Aj preto je často nazývaná ako „zázračná huba“, alebo „božská huba nesmrtelnosti“.

Obecná charakteristika REISHI

vyskytuje sa v rôznych variáciách (červená, fialová, modrá, žltá, čierna a biela). Pre terapeutické účely je najcennejšia a najuznávanejšia farba červená. Ganoderma sa vyskytuje predovšetkým na mŕtvych vetvách listnatých stromov. V prírode sa vyskytuje pomerne zriedka, je môžné nájsť ju v Ázii, Južnej Amerike, Európe a v Severnej Amerike. V súčasnosti je pestovaná v prísne stanovených podmienkach, simulujúcich prostredie pralesov starej Číny. Vďaka tomu sa dnes môžeme liečiť rovnakým spôsobom, ako vyvolení cisári 😉 .

Obsahuje

Má veľké množstvo látok mimoriadnych vlastností a v tradičnej čínskej medicíne sa využíva ako jedno z najcennejších terapeutík. Obsahuje všetkých 8 základných aminokyselín, triterpeny, adenosin a zároveň má vysoký obsah železa, selénu a vitamínu B. Jej vysoký obsah polysacharidov výrazne posilňuje imunitný systém. V Japonsku sa preto Reishi používa ah pri liečbe onkologických ochorení. Zďaleka ale ešte nie sú  analyzované všetky účinné látky. S väčšinou z nich už ale boli uskutočnené klinické skúšky. Niektoré sa ukázali ako vysoko účinné. Mimoriadne aktívne sú  polysacharidy a triterpény.

POLYSACHARIDY: sú molekuly zložené z jednoduchých cukrov. Stimulujú biele krvinky k obrane organizmu proti infekciám, proti nádorom a stimulujú proces, ktorý sa obecne označuje  fagocytosa (pohlcovanie cudzorodých častí v organizme bunkami imunitného systému). Bol u nich  viackrát preukázaný účinok tlmenia nádorov a stabilizácie imunity. Reishi  obsahuje  jedny z najúčinnejších bioaktívnych polysacharidov, ktoré sa doteraz podarilo nájsť v liečivých rastlinách.

TRITERPÉNOIDY: sú organické látky. Patrí medzi ne kyselina ganoderová a lucidenová a ďalšoe látky. Majú imunomodulačné a imunostimulačné účinky a tiež aj protinádorové a antialergické účinky. V reishi ich bolo pomenovaných cca 200.

GERMANIUM: je stopový prvok, ktorý prijímame vo veľmi malom množstve. Reishi má vysokú schopnosť v sebe germánium koncentrovať, dokonca mnohonásobne viac, ako žen-šen. Germánium pôsobí antioxidačne, protinádorovo a má vplyv na imunitný systém.

OSTATNÉ LÁTKY: patrí k nim napríklad ling-zhiproteín s antialergickámi vlastnosťami a adenosin, ktorý má  cievyrozťahujúce a antiagregačné (zabraňujúce zhlukovaniu krvných doštičiek) účinky.  Tiež tu patria minerály,aminokyseliny a vitamíny, na ktoré je reishi skutočne bohatá.

Pestovanie

a/ kultivácia v plastových vreciach

 • -táto metóda je najlacnejšia. Huba sa pestuje na drevených pilinách, umiesnených v plastových vreciach. Kultivácia trvá cca 3 mesiace. Výsledkom sú malé plodnice, ktoré obsahujú nízku koncentráciu polysacharidov (do 10%)

b/ kultivácia na drevených špalíkoch

 • -táto metóda trvá cca 6 mesiacov. Plodnice sa umiestňujú na špalíkoch, ktoré sú umiestnené v drevených  krabiciach. Výsledkom sú plodnice väčšie a lepšej kvality, než u predchádzajúcej metódy. Priemerný obsah polysacharidov je okolo 20 %.

c/ kultivácia na dlhých dubových špalíkoch,

 • -táto metóda dáva najlepšie plodnice a trvá cca 12 mesiacov. Huba sa pestuje na dubových špalíkoch, ktoré sú zasadené do špeciálneho substrátu, ktorý obsahuje dôležité živiny, nutné pre rast huby. Výsledkom je huba s vysokým obsahom polysacharidov, cca 30%. Táto metóda poskytuje najkvalitnejšie plodnice.

Spracovanie

Z reishi sa vyrábajú potravinové doplnky 3 spôsobmi:

a/ pomletím plodnice na jemný prášok (tzv. biomasa)

 • tieto doplnky obsahujú od 0,5 do max. 3% polysacharidov. Prášok  však obsahuje všetky účinné látky, ktoré huba obsahuje. Biomasa obsahuje všetky účinné látky huby reishi.

b/ estrakcia účinných látok z plodnice (extrakt)  

 • koncentrácia polysacharidov je okolo 20 % – 25 %. Sú mnohonásobne účinnejšie než z biomasy. Aby boli v extrakte účinné chytré cukry aj triterpenoidy, používa sa tzv. dvojitá extrakcia – horúcou vodou a alkoholom. Tým je zaistená maximálna koncentrácia a prítomnosť obidvoch zložiek.

c/ kombinácia obidvoch metód

 • kombinácia prášku a extraktu – to je prípad reishi, ktorú Vám ponúkame. Táto kombinácia spája výhody oboch metód (spektrum všetkých látok + vysoká koncentrácia polysacharidov). Kapsle Reishi plus obsahujú 240 mg extraktu z tejto huby a 100 mg prášku (jemne pomletého)
 Dávkovanie
– platí obecné pravidlo – DÁVKOVANIE SA PREPOČÍTAVA NA EXTRAKT (1 tbl obsahuje 240 mg extraktu a 100 mg prášku – biomasy)
PREVENCIA 0,5 – 1 g extraktu z huby  2 – 4 tablety denne
 CHOROBA  1    – 2 g extraktu z huby  4 – 8 tabliet denne
 ZVLÁŠŤ ZÁVAŽNÁ CHOROBA  2    – 3 g extraktu z huby  8 – 12 tabliet denne

Využitie reishi pri liečbe a prevencii

Protirakovinové účinky má Ganoderma vďaka polysacharidom, obsiahnutých v jej zložení. Vykazuje protinádorové účinky a stimuluje imunitný systém. Takto sa značne zvyšuje kvalita života u osôb, ktoré trpia onkologickými chorobami.Rovnako napomáha sebauzdravovaciemu procesu.

Reishi má vynikajúci vplyv na obehový systém. Zvyšuje prietok krvi, pretože tlmí zrážanlivosť krvi a tým znižuje nebezpečenstvo vzniku trombóz.

Súčasné výskumy potvrdzujú, že zložky obsiahnuté v hube reishi majú pozitívny vplyv na zlepšenie kvality zdravia a predĺženie života.

Ganoderma vykazuje tieto účinky:

 • protizápalové
 • protialergické
 • protivírusové
 • protinádorové
 • hypolipemické
 • stimulujúce imunitu

Vplyv reishi na organizmus napadnutý nádorovým bujnením

 • pôsobí proti nádorom a stimuluje imunitný systém
 • posiluje v tele vlastné obranné mechanizmy
 • zmenšuje vedľajšie účinky chemoterapie a ožarovania
 • pôsobí ako zmierňovač bolesti
 • zmenšuje nebezpečenstvo tvorby metastáz
 • pôsobí ako prevencia pred onkologickým ochorením
Unikátne vlastnosti a zloženie huby reishi Vám dokážu vrátiť stratenú rovnováhu a udržať Vás tak až do vysokého veku v dobrej fyzickej i psychickej kondícii.
V Japonsku a Číne je táto huba schválená ako liek. Hradí ju tam zdravotná poisťovňa a užíva sa veľmi často ako významný doplnok onkologickej liečby.
ZAUJALA VÁS TÁTO TÉMA? VYSKÚŠATE HUBU REISHI?
Komentáre