Ako byť vitálny? Učíme sa celý život

Strašiak menom cukrovka

Cukrovka patrí spolu s aterosklerózou a rakovinou  k tej trojici zabijákov, ktorá je povestná svojou zákernosťou. Nebolí, nepichá, len tichúčko striehne a čaká, či sa „hostiteľ“ zbadá, alebo mu treba dať poriadnu príučku. Väčšinou to však dopadne dosť zle. Samozrejme nie pre cukrovku.

RIZIKOVÉ FAKTORY VZNIKU CUKROVKY 2. TYPU:

  • nadváha a obezita (najmä mužský typ – veľké brucho)
  • vek nad 40 rokov
  • nedostatok fyzickej aktivity
  • strava s veľkým obsahom tukov a energie
  • strava s veľkým obsahom zemiakov, bielej ryže, bielej múky a výrobkov z nej
  • častá konzumácia alkoholu a sladkostí
  • nedostatok antioxidantov
  • a zvýšený oxidačný stres

 

AKO VZNIKNE CUKROVKA?

Krvný cukor (glukóza) je dôležitou potravou pre bunky nášho tela a napríklad mozog sa bez nej vôbec nezaobíde.  U zdravého človeka, ktorý je nalačno, sa glukóza tvorí v pečeni, odkiaľ sa v primeranom množstve uvoľňuje do krvi. Po jedle sa cukor vstrebáva z tráviaceho traktu a zvyšuje sa tak hladina krvného cukru. To spôsobí, že sa zvýši uvoľňovanie inzulínu, ktorý zabrzdí tvorbu glukózy v pečeni.

Je to naozaj tak. CUKROVKA je  ochorenie, ktoré znepríjemňuje život nielen pacientovi, ale aj jeho okoliu. Je to epidémia. Z celosvetového hľadiska zomiera na cuktovku viac ľudí ako na AIDS! Cukrovka napadla našu civilizáciu ako dôsledok života, ktorý vedieme. Veľa jeme – málo sa hýbeme. Ak ste pacientom diabetológie, musíte užívať lieky, neskôr inzulín….Bŕŕŕŕ´.

Čo ta skúsiť robiť veci inak? Prečo lekár neporadí, nespýta sa. Nikto s Vami detailne nepreberie Vašu diagnózu( nechcem sa nikoho dotknúť…). Lekári hovoria, že cukrovka je neliečiteľná. Nechce sa mi s tým súhlasiť. Ak pacient užíva lieky, stav sa mu „akože“ zlepšuje. Nemusí si dávať až taký pozor na to, čo konzumuje. A k cukrovke sa pridávajú ďalšie diagnózy: obezita, vysoký krvný tlak, postupná strata zraku, zlyhavanie ľadvín, diabetická noha…….Prvým krokom liečby je úprava stravy, zníženie hmotnosti a fyzická aktivita

Pozitívne je (!), že na každú diagnózu existuje tabletka. Teoreticky by mal byť teda problém vyriešený. Ale nie je. Ani náhodou. Len sa zbytočne prehlbuje. A my s ním. Nižšie a nižšie až na samé dno.

Cukrovka je chronické metabolické ochorenie, pri ktorom sa v slinivke brušnej nevytvára INZULÍN (cukrovka 1. typu), alebo ide o relatívny nedostatok inzulínu, pretože jednotlivé tkanivá nedokážu inzulín produkovaný slinivkou brušnou dostatočne využiť. (cukrovka 2. typu – vyskytuje sa častejšie.).

Ľudia (pacienti) si neuvedomujú, vážnosť svojej diagnózy. Cukrovka je typ ochorenia, ktoré „nebolí“, ale napríklad FAJČENIE a cukrovka môžu spolu vytvoriť smrteľnú  kombináciu. Až 60 % cukrovkárov trpí vysokým krvným tlakom. Horším prípadom je akútny infarkt, ktorý je u týchto pacientov 5 x častejší.

Ako som už spomenula, cukrovka nebolí. O to zákernejšia dokáže byť neskôr. Napriek všetkým dostupným informáciám dnešného moderného sveta, väčšina ľudí nedokáže absolvovať ani preventívnu prehliadku, ktorá by mohla predčasne ochorenie ukázať.  Mnohí ľudia sa nedokážu stotožniť s tým, že žijeme na jeden pokus. Tak prečo sa nestaráme o seba najlepšie ako vieme? Máme na to všetky podmienky a predpoklady. Na každom kroku množstvo materiálov o tom, AKO. Škoda, že niektorí z nás nevedia PREČO?

Komentáre