Ako byť vitálny? Učíme sa celý život

Ako veľmi nám stres ubližuje?

ČO JE STRES?

Podľa poučky zo školy vieme, že stres je odpoveďou organizmu na nadmernú záťaž.

Zo života však vieme, že stres sa stal doslova a do písmena našim tieňom. Je všade. Pri rannom odchode do práce, na ceste za volantom, vyberie sa s nami častokrát aj na dovolenku. Niežeby ho niekto volal…. Ale ako náš tieň, má pocit že tam nemôže chýbať.

ČO HO SPÚŠŤA?

U každého človeka spúšťa stres niečo iné. Niekomu stači zopár „zbytočných otázok“. 🙂

Ale patrí tu najmä nedostatok priestoru na oddych, zlý time- management, nadmerné množstvo práce a neadekvátne množstvo času na vykonanie, „multitasking“, sociálne konflikty, Kolóna áut po ceste do práce, deti, prílišná zodpovednosť….

Chlapi to majú trošku jednoduchšie. Teda, pokiaľ nie je chlap na materskej 🙂 Starajú sa o kariéru, kariérny rast a o dom.

Žena musí z domu spraviť domov. Z práce, ide pekne domov, kde má „druhú šichtu“.  Doma šikovne „zmenežuje“ hrnce, deti a úlohy, domácnosť…

Takže tých spúšťačov je dnes ozaj veľa. Len si to treba vedieť správne naložiť a rozložiť.

TYPY STRESU

Vzhľadom na to, že žijeme v „tisícroči stresu“ nemáme len jeden typ stresu, ale dva.

Našťastie 🙂 Stres môže byť pozitívny a negatívny.

Ten pozitívny(eustres) -podporuje naše zdravie a výkonnosť- ľudovo povedané – posúva nás ďalej 🙂

Negatívny stres(distres) – je rušivý, vyvádza nás z rovnováhy, spôsobuje úzkosť- zaháňa nás do kúta.

Paradoxné je, že bez stresu sa nedá žiť, ale jeho nadmiera môže spôsobiť smrť .

ZLOŽKY STRESU

 1. stresové faktory (spúšťače)
 2. reakcia na stres

Každý z nás má prirodzenú schopnosť rozpoznávať a včas reagovať na určité situácie. Bohužiaľ ju často vedome alebo nevedome potláčame, a tým sa dostávame do začarovaného kruhu. Pozrime sa na stres od jeho vzniku až po najkritickejší moment.

FÁZY STRESU

 1. poplach
 2. adaptácia
 3. vyčerpanie

V prvej fáze sa objavia varovné signály, ktoré nás vyzývajú k obozretnosti. Je to fáza ktorá pripravuje telo na okamžitú reakciu. Ak zdroj stresu pretrváva, organizmus sa pripraví na dlhodobú ochranu vylučovaním ďalších hormónov. Tie zvyšujú hladinu krvného cukru a krvný tlak.

Prechádzame do adaptačnej fázy, ktorá je následkom dlhodobého vystavovania sa stresu. Je v podstate celkom bežná, nemusí byť škodlivá, ale musíme sa naučiť „vypnúť“ a relaxovať.Keď nie,ľahko nám môže prerásť cez hlavu.

To je fáza číslo tri. Vyčerpanie, vyhorenie, kolaps.  Je to ťažká fáza, v ktorej môžu prísť hlboké depresie, nechuť do života a „syndróm vyhorenia“. V tejto fáze organizmus prežíva „nadobličkové vyčerpanie“- zníži sa hladina krvného cukru, človek ťažšie zvláda obyčajné životné situácie a dochádza k telesnému aj duševnému vyčerpaniu.

Chronický stres môže úplne vyčerpať energiu. Vedie k depresii, pocitu neistoty, bezmocnosti, beznádeje, nespavosti, poruchy koncentrácie pozornosti, pamäti. Keď to však dôjde až sem, väčšinou je to už pre nás kritická situácia.

Pre organizmus vo vysokom pracovnom tempe je doslova nemožné spomaliť. Nedokážeme vypnúť a náš adrenalín je stále „v červených číslach“. Ráno otvoríme oči a pri predstave čo nás dnes čaká nám často prichádza až nevoľno.

Tu, často musíme dostať nejaké „zaucho alebo kopanec“, aby sme spomalili. Telo jednosucho povie „maj ma rád….“Končím….

ZOPÁR TIPOV, AKO ZMIERNIŤ ÚČINKY STRESU

 • častokrát stačí niekoľko hlbokých nádychov a výdychov. Telo a srdiečko sa trošku ukľudnia, zmiernia tep aj tempo.
 • relaxačná hudba, dobrá kniha, teplý kúpeľ
 • prechádzka osamote, alebo naopak niekam vypadnúť s kamarátmi
 • sauna, dobrá masáž, aromaterapia, bylinky
 •  pohyb- možno je cvičenie ozaj to posledné na čo máte náladu, ale práve cvičením sa do tela vyplavujú endorfíny- hormóny šťastia. A navyše budete mať zo seba aj dobrý pocit 🙂
 • Ako minimalizovať následky stresu?

 

Komentáre