Ako byť vitálny? Učíme sa celý život

Zdravie začína na našom tanieri

V predošlom článku sme si dávali či nedávali novoročné predsavzatia. Vezmime si pod lupu jedno z nich. CHUDNUTIE.

Držať diétu bolo celé desaťročia veľmi moderné. Všetci sme si prešli minimálne jednou. Plavkovou, kapustovou, ryžovou, atkinsonovou… Každý sme skúsili minimálne „jednu zaručenú“ :).
Dajme si však spolu ruku na srdce, kto z nás si s výsledkom diéty „neprijedol“ aj nie veľmi obľúbený JOJO EFEKT? 🙂

Ani jedna diéta nefunguje, pokiaľ ju držíme určitý počet dní a potom nič nezmeníme! Všetkým je nám to jasné, ale málokto to dodrží. Dobré by bolo možno položiť si otázku PREČO?
Prečo to dokážeme dohnať tak ďaleko, že si samy sebe spôsobujeme nemalé zdravotné problémy? Všetci vieme, že nadmerná telesná hmotnosť nie je len kozmetickým problémom.

V podobe OBEZITY ide o závažné civilizačné ochorenie s vážnymi následkami. V poslednom desaťročí stúplo percento obéznych ľudí v európskych štátoch o 10 – 40 %! Každý piaty človek žijúci u nás je OBÉZNY, a každý druhý má nadváhu. Toto sú strašné čísla… Najviac alarmujúci je nárast výskytu obezity medzi deťmi. Obezita je zodpovedná za 40 % úmrtí, čo je viac ako úmrtie na následky fajčenia. Riziko vysokého krvného tlaku a rakoviny maternice sa pri obezite strojnásobuje.

OBEZITA ZNIŽUJE KVALITU ŽIVOTA A SKRACUJE HO V PRIEMERE AŽ O 9 ROKOV!

Vezmime si to pekne od základov, krôčik po krôčiku:) :

V prvom rade ja osobne nemám rada slovo DIÉTA.

Viete, čo znamená slovo diéta, ktoré je tak často všade spomínané?

– osobitná výživa odporúčaná lekárom ako prevencia chorôb
– pomocná súčasť liečebného procesu
– zdravotnícky upravené jedlá a nápoje

Takže, je to vlastne osobitný režim stravovania určený pre chorých. Už Hippokrates berie diétu ako zvláštny spôsob výživy, kedy po dlhšiu dobu alebo natrvalo konzumujeme potraviny podliehajúce určitému výberu.
Vyberme si radšej slovné spojenie ZDRAVÝ ŽIVOTNÝ ŠTÝL. To je presne to, čo musíme začať akceptovať. To je ten smer, ktorým sa máme uberať, ak nechceme  o pár rokov stráviť svoj čas chodením po lekároch a vyšetreniach.

Základom úpravy našej hmotnosti je naozaj skladba našej stravy. Je dôležité čo, kedy a koľko dáme do svojho žalúdka. Nemenej dôležitý je PITNÝ REŽIM.

Povedzme si úprimne. Ak človek zhodí nejaké prebytočné kilá, nielenže sa lepšie cíti, ale aj lepšie vyzerá. Už znížením hmotnosti o 5 až 15%  dochádza k významnému poklesu rizika výskytu takých chorôb, ako sú napríklad cukrovka, vysoký krvný tlak, choroby pohybového aparátu a iné…… TAKŽE: pokúsiť sa znížiť hmotnosť čo i len o pár kilogramov má už samo o sebe VEĽKÝ význam.

ALE KEĎ TO JE TAKÉ ŤAŽKÉ…………………………………………………..možno…………………..

Už to, že čítate tento článok je super. Znamená to, že hľadáte spôsob, ako niečo napraviť, alebo lepšie povedané ZMENIŤ. Zatiaľ sme ale nepísali o žiadnej 100% fungujúcej diéte. ??? ANI NEBUDEME! Ako som už v úvode písala, slovo DIÉTA jednoducho nemám rada. ZDRAVÝ ŽIVOTNÝ ŠTÝL – to je to, čo potrebujeme dostať do podvedomia. To je to, o čo sa musíme začať zaujímať. Potom to pôjde pomaličky samo. 🙂 Keď pochopíme, čo je pre náš organizmus správne, sami zistíme, čo nám robí dobre a čo nie. A samozrejme tiež netreba ísť z extrému do extrému.

Čo určite urobte – začnite deň vlažnou vodou s medom a citrónom. Koľko? no – minimálne 3 dcl. Sami zistíte či potrebujete viac.Časom to môže to byť kľudne až 0,7l.

O tom to celé je. O DISCIPLÍNE. Buďme ochotní zbaviť sa všetkých zlých a nesprávnych stravovacích návykov. Skúsme k nášmu telu pristupovať ako ku chrámu, nie ako k odpadkovému košu :).  Vyberajme si to čo je dobré a zdravé nie čo nám nič nedáva. Bude fajn, ak pri liečení nejakej diagnózy dospejeme k tomuto názoru:

„Som sám zodpovedný za svoje zdravie. Chcem zmeniť svoj postoj k sebe aj k životu. Nebude to preto, aby lekár na mňa nekričal, že mám zlé výsledky. BUDE TO PRE MOJ DOBRÝ POCIT. Preto, že chcem ešte niečo dokázať, chcem cestovať, chcem vidieť vyrastať svoje vnúčatá……… tých dôvodov je neúrekom a každý si nájdeme to svoje 🙂

Zabudnime na to, čo nás učila mama (že všetko treba jesť), zabudnime na jej menej zdravú (aj keď „zatiaľ“) chutnú kuchyňu.

ZAČNIME HNEĎ, TU A TERAZ U SEBA: 🙂

 

V najbližšej dobe vám posuniem zopár mojich obľúbených receptov 🙂

Komentáre